شركاي تجاري

نام شركتشريك تجاري
سايپا كيا
پارس خودرو رنو – نيسان – برليانس
زامياد ايوكو
سايپا كاشان  سيتروئن - چانگان
بن رو زوتيه
سايپا ديزل دانگ فنگ – ولو – رنو تراكس - فوتون

سيتروئن

همكاري سايپا با شركت سيتروئن به سالهاي اوليه تاسيس اين شركت و توليد محصول ژيان باز مي گردد. از ديگر همكاري هاي مشترك مي توان به توليد زانتيا  از سال 1380 اشاره نمود. در حال حاضر چاچوب تفاهم نامه گروه سايپا و سيتروئن، جهت سرمايه گذاري مشترك در سايت سايپا كاشان مورد توافق قرار گرفته است.
شركت سيتروئن، يك شرکت خودروساز فرانسوي است كه در سال 1934 اولين توليد انبوه اتومبيل هاي چرخ محرک جلو در سطح جهاني را پايه گذاري کرد. اين کمپاني از سال 1976 بخشي از گروه صنعتي پژو سيتروئن شد.

نام شركت
سيتروئن
سال تاسيس
1919
دفتر مركزي
سينت كوين، فرانسه
محصولات
خودرو
سايت
www.citroen.com

كياموتور

سايپا همكاري خود را با شركت کيا موتورز، از سال 72 و با محصول پرايد آغاز نموده است و در حال حاضر نيز محصول سراتو حاصل شراكت تجاري گروه خودروسازي سايپا با اين شركت خودروساز کره‌اي مي باشد. كياموتور به‌عنوان زيرمجموعه‌اي از گروه هيونداي موتور ، محسوب مي‌شود و انواع مدلهاي خودرو و خودروهاي لوکس و وسايل نقليه تجاري از محصولات اين شركت هستند. دفتر مرکزي اين شرکت در شهر سئول قرار دارد و شرکت هيونداي موتور بزرگترين سهام‌دار آن به‌شمار مي‌آيد. شرکت کيا موتورز فعاليت گسترده‌اي نيز در بخش سرمايه‌گذاري و اسپانسري ورزشي دارد.

نام شركت
كياموتور
سال تاسيس
1957
دفتر مركزي
سئول، كره جنوبي
محصولات
خودرو، خودروهای لوکس، وسايل نقليه تجاری
سايت
www.kia.com

رنو

گروه خودروسازي سايپا و شركت رنو از سال 55همكاري خود را شروع نموده اند. نتيجه اين همكاري حضور خودروهايي مانند رنو5، رنو21، تندر نود، پارس تندر، مگان ، كوليوس، ساندرو و ساندرو استپ وي در بازار ايران بوده است.
رنو، شرکت خودروسازي فرانسوي است، که در زمينه طراحي، ساخت و توزيع کلاس‌هاي مختلف خودرو، وسايل نقليه تجاري، کاميون، تريلر، تراکتور، اتو ريل، اتوبوس و خودروهاي برقي فعاليت مي‌نمايد. دفتر مرکزي اين شرکت در شهر بولوين- بيانکور، فرانسه قرار دارد .شرکت رنو فعاليت گسترده‌اي نيز در مسابقات اتومبيل‌راني و موتوراسپرت داشته و تيم فرمول يک رنو از تيم‌هاي موفق‌ ‌است.

نام شركت
رنو
سال تاسيس
1899
دفتر مركزي
بلوني بيانكور، فرانسه
محصولات
خودرو، خودروهای لوکس، وسايل نقليه تجاری
سايت
www.Renault.com

نيسان

آغاز همكاري مشترك گروه خودروسازي سايپا و شركت نيسان در سال 80 صورت پذيرفت و خودروهايي مانند پيكاپ، وانت نيسان، پاترول، رونيز، مورانو، ماكسيما و قشقائي، تيانا، سافاري، سرانزا حاصل همكاري مشترك گروه سايپا با نيسان است.
نيسان، شرکت خودروسازي ژاپني و چندمليتي است، که دفتر مرکزي آن در شهر يوکوهاما، ژاپن قرار دارد. ريشه‌هاي تاسيس اين شرکت به زمان راه‌اندازي شرکت خودروسازي داتسون بازمي‌گردد، در پي خريداري شرکت داتسون توسط يوشيسوکه آيکاوا، وي داتسون را در شرکت خوشه‌اي و تازه تاسيس خود، ادغام نمود و شرکت جديد را نيسان ناميد.شرکت نيسان جهت توليد خودرو هاي لوكس خود، شرکت اينفينيتي را تاسيس نموده است. از سال ۱۹۹۹ شرکت رنو به يکي از سهامداران اصلي نيسان تبديل شد، به طوري که تا سال ۲۰۰۸ مالک ۴۴٪ از سهام آن گرديد، در مقابل نيسان نيز ۱۵٪ درصد از سهام رنو را در اختيار دارد. محصولات اين شركت شامل خودرو، ليفتراک، وسايل نقليه تجاري و خودروهاي لوکس است.

نام شركت
نيسان
سال تاسيس
1933
دفتر مركزي
يوكوهاما، ژاپن
محصولات
خودرو، ليفتراك، خودروهای لوکس، وسايل نقليه تجاری
سايت
www.nissan-global.com

ولوو

شركت سايپا ديزل در توليد خودروهاي تجاري سنگين خود با شركت ولوو همكاري مي نمايد. ولوو، شرکت صنايع سنگين سوئدي است، که سازندهٔ خودروهاي سنگين و قطعات مربوط به آن مي‌باشد. از جمله توليدات اين شرکت تريلي، کاميون، اتوبوس، تجهيزات ترابري و سازه‌اي، سامانه‌هاي پيش‌رانش دريايي و صنعتي، تجهيزات هوافضا و ارائه خدمات مالي است. شرکت ولوو در سال ۱۹۲۴ با مشارکت مدير امور مالي کمپاني اس‌کااف؛ اسار گابريلسن و يکي از مهندسان ارشد اين شرکت بنام گوستاو لارسون، به‌عنوان زيرمجموعه‌اي از گروه اس‌کااف راه‌اندازي شد. هدف از تاسيس اين شرکت، ساخت خودروهايي بود، که در مقابل سرماي هواي سوئد مقاومت داشته باشند و براي جاده‌هاي يخ‌زده و ناهموار اين کشور بهينه شده باشند.

شرکت ولوو در نهايت در سال ۱۹۲۷ به عنوان يک شرکت خودروسازي، در شهر گوتنبورگ سوئد آغاز به کار کرد. اين شرکت در آغاز شاخه‌اي از شرکت بلبرينگ‌سازي اس‌کااف به‌شمار مي‌آمد، که در سال ۱۹۳۵ در پي ورود ولوو به بازار بورس اوراق بهادار سوئد، اس‌کااف سهامش در اين شرکت را واگذار نمود.

گروه ولوو در سال ۱۹۹۹ اقدام به فروش بخش خودروهاي سبک خود، تحت نام ولوو کارز، به شرکت آمريکايي فورد نمود. در سال ۲۰۱۰ ميلادي فورد نيز ولوو کارز را به شرکت چيني جيلي فروخت. در حال حاضر شرکت ولوو توليدکننده خودروهاي سنگين شامل کاميون، اتوبوس و... مي‌باشد و بخش خودروسازي آن، توسط شرکت جيلي مديريت مي‌شود.

نام شركت
ولوو
سال تاسيس
1924
دفتر مركزي
يوتبري، سوئد
محصولات
كاميون، اتوبوس، تجهيزات هوافضا، سازه هاي دريايي
سايت
www.volvogroup.com

رنو تراکس

رنوتراكس يكي ديگر از شركاي تجاري شركت سايپا ديزل در توليد خودروهاي تجاري سنگين محسوب مي گردد. رنو تراکس، شرکت صنايع سنگين فرانسوي است، که توليدکننده انواع خودروهاي سنگين تجاري و نظامي مي‌باشد. دفتر مرکزي اين شرکت در شهر سن‌پريه است، در اطراف ليون قرار دارد. شرکت کاميون‌هاي رنو، در ابتدا بخشي از شرکت رنو بود، اما از سال ۲۰۰۱ مالکيت آن متعلق به گروه ولوو است. از ابتداي شروع به کار اين شرکت تا سال ۲۰۰۲، نام رسمي آن خودروهاي صنعتي رنو (به فرانسوي: Renault Véhicules Industriels) بود. همچنين در اسناد رسمي مکتوب نيز از سال ۱۹۹۲ به بعد از نام رنو وي.آي (به فرانسوي: Renault V.I) يا به‌اختصار آر.وي.آي استفاده مي‌شود. شرکت رنو تراکس از سال ۱۹۹۹ خط توليد اتوبوس‌هاي خود را نيز راه‌اندازي کرد.

نام شركت
رنو تراکس
سال تاسيس
1978
دفتر مركزي
سن پريه، رن، فرانسه
محصولات
كاميون، خودروهاي نظامي
سايت
www.renault-trucks.com

اويكو - Industrial Vehicle Corporation

شركت زامياد در توليد خودروهاي تجاري سنگين خود با شركت اويكو همكاري مي نمايد. اويكو، يك شرکت خودروسازي ايتاليايي است که در زمينه توليد انواع کاميون، اتوبوس و موتورهاي ديزل فعاليت مي‌کند و دفتر مرکزي و کارخانه اصلي آن، در شهر تورين، ايتاليا قرار دارند. اين شرکت، شاخه‌اي از شرکت صنايع سي ‌ان ‌اچ محسوب مي‌شود و از مشارکت و سرمايه‌گذاري چند شرکت اروپايي از جمله فيات، لانچيا و افيسينه مکانيکه، يونيک و ماگيروس تشکيل شده است. امروزه شرکت ايويکو نقش بسزايي را در بازار خودروهاي تجاري و موتورهاي ديزلي بازي مي‌کند. بيشترين فروش اين شرکت را خودروهاي حمل مسافر، وسايل نقليه تجاري، ماشين‌آلات نظامي و کاميون‌هاي 3.5 تني، تشکيل مي‌دهند. از توليدات اين شرکت مي‌توان به اويکو مسيف و ايويکو ماگيروس اشاره نمود.

نام شركت
ايوكو
سال تاسيس
1975
دفتر مركزي
تورين، ايتاليا
محصولات
خودروهای تجاري، موتورهاي ديزلي
سايت
www.iveco.com

چانگان موتورز

در سال 93 گروه خودروسازي سايپا و چانگان‌موتورز، به شراكت تجاري خود جامه عمل پوشانده و خودروي CS35,EADO حاصل همكاري سايپا با اين شرکت خودروسازي چيني مي باشد. دفتر مرکزي و کارخانه اصلي چانگان‌موتورز(كه به نام چانا هم مشهور است)، در شهر چونگ‌کينگ قرار دارد. اين شركت با شرکت‌هاي معتبر خودروساز جهاني همچون فورد، مزدا، پژو سيتروئن و سوزوکي همکاري و مراکز طراحي و تحقيقاتي در ايتاليا، ژاپن و انگلستان ايجاد نموده است .

نام شركت
چانگان موتورز
سال تاسيس
1862
دفتر مركزي
چونگ كينگ، چين
محصولات
خودرو
سايت
www.changan.com.cn

برليانس

همكاري مشترك گروه خودروسازي سايپا با شركت برليانس از سال 93 آغاز شده و محصول مشترك سايپا با اين شركت سه خودروي V5,H200,H300مي باشد. برليانس، يك شركت خودروساز چيني و شريك اصلي تجاري BMW در چين است. اين شركت برخي محصولات كارخانه آلماني را در كارخانه‌هايش مي‌سازد. در كنار ساخت ماشين‌ مارك‌هاي ديگر، مدلهايي را نيز با نام خود به بازار عرضه مي‌كند.

نام شركت
برليانس
سال تاسيس
1992
دفتر مركزي
چين
محصولات
خودرو
سايت
www.brillianceauto.com

شركت خودرو سازي زوتيه

شركت خودرو سازي Zotye، يك خودرو ساز چيني است كه در سال 2005 به عنوان يكي از شركتهاي تابعه هولدينگ Zotye تاسيس شد. اين شركت در ابتدا تنها به صادرات قطعات خودرو مي پرداخت و سپس با توجه به گسترش بازار خودرو هاي چيني به توليد خودرو هاي كامل روي آورد. اولين مدل اين برند يك SUV كوچك به نام Zotye RX6400 بود كه به Zotye Nomad تغيير نام داد. در حال حاضر اين شركت نه مدل خودرو به نامهاي 2008/5008، M300، JN Auto/TT، Z100، Z200، Z300، T200، T600، V10،Z500 را توليد مي كند و به عنوان شريك تجاري بن رو در توليد آريو مي باشد.

نام شركت
شركت خودرو سازي زوتيه
سال تاسيس
2005
دفتر مركزي
ژجيانگ، چين
محصولات
خودرو
سايت
www.zotye.com

دانگ فنگ موتور

خودروهاي تجاري سنگين و اتوبوس و ميني‌بوس، حاصل همكاري مشترك شركت سايپا ديزل و دانگفنگ موتور مي باشد. اين شرکت كه به‌عنوان بزرگترين خودروساز در جمهوري خلق چين شناخته مي‌شود، در سال ۱۹۶۸ ميلادي در استان هوبئي چين تاسيس شده و در حال حاضردر زمينه توليد و مونتاژ انواع خودرو، اتوبوس، کاميون و وسايل نقليه تجاري، همچنين توليد قطعات خودرو فعاليت مي‌کند. 70% از سهام شركت در اختيار دولت مركزي چين و 30% از سهام در بازارهاي بورس اوراق بهادار شانگهاي و بورس هنگ کنگ مبادله مي‌شود.

نام شركت
دانگ فنگ موتور
سال تاسيس
1968
دفتر مركزي
ووهان، چين
محصولات
قطعات خودرو، اتوبوس، وسايل نقليه تجاری
سايت
www.dfmc.com.cn

فوتون

شركت سايپا ديزل جهت توليد كاميونت هاي خود با شركت فوتون موتور، همكاري مي نمايد. اين شركت يك شركت چيني است كه به طراحي و توليد خودروهاي كاميون، اتوبوس، وسايل نقليه ورزشي و ماشين آلات كشاورزي مي پردازد. اين شركت با سرمايه گذاري مشترك با دايملر AG، شركت خودرو سازي فوتون دايملر پكن را با هدف فروش توليدات خود تحت نام تجاري Auman تاسيس نمود.

نام شركت
فوتون
سال تاسيس
1996
دفتر مركزي
چانگ پينگ، بيجينگ، چين
محصولات
خودرو، وسايل نقليه تجاری، تراكتور
سايت
www.foton-global.com